„Rád/a kreslím, půjdu na uměleckou střední školu“

S tímto tvrzením se často setkáváme na základních školách. Umělecké školy lákají každoročně mnoho zájemců. U těchto oborů je však u talentových zkoušek obrovská konkurence, která vyžaduje pečlivou, v některých případech i mnohaletou přípravu. Nutností je navštěvovat základní uměleckou školu či brát soukromé hodiny u některého umělce z oboru.  U škol s uměleckým zaměřením je výtvarná zdatnost jedním z nejdůležitějších hledisek, ale sama o sobě nestačí. Přijímací komise vyžadují také znalosti z oblasti výtvarných technik, dějin umění nebo technické schopnosti.

Každá střední a později i vysoká škola s uměleckým zaměřením má svoje vlastní přijímací řízení. Některé mají jen jednokolové, některé dvou – či dokonce vícekolové. Některé školy vyžadují domácí práce, jinde s uchazečem vedou přijímací pohovor a někde mají praktickou přijímací zkoušku.

V letošním školním roce byla přijata na Střední školu umění a designu v Brně žákyně 9. B Adéla Škárková. Zabodovala dokonce ve dvou oborech – Grafický design a Motion design. Na malou část jejího portfolia k talentovým zkouškám se můžete podívat ve fotogalerii.

V náročném studiu přejeme Adéle hodně štěstí a tvůrčí invence.

Eva Sázavská