Ve čtvrtek 25.4.2024 se žáci 7. A třídy přestěhovali  na dopoledne na pracoviště Jezírko do brněnských Soběšic. Jde o jedno z pracovišť Lipky, které pro školy i pro veřejnost připravuje různé programy s environmentální tematikou. Sedmáky čekal program o vodě. Probíhal vevnitř i venku, a tak jsme se trošku opálili, trochu zmokli a taky trochu zmrzli. Inu apríl…

Žáci si s lektory zopakovali, co je to povodí, rozvodí a úmoří, kam teče voda z naší republiky. Procvičili si práci s mapou, naučili se nakreslit rozvodnici a venku si zkusili nanosit vodu na pokrm, který si vybrali. Zjistili, že na vyprodukování hovězího steaku je potřeba daleko větší množství vody než na zeleninové rizoto.

Další výzkumnou otázkou bylo, jak udržet vodu v naší krajině. Formou hry děti vybíraly jako zastupitelé obcí nejlepší opatření na zachycení vody a zpomalení jejího odtoku z krajiny. Sbíraly body, utrácely peníze z přiznané dotace a nutno říct, že si všechny skupiny počínaly velmi šikovně. Kéž by podobně postupovaly, až budou dospělí. V době probíhající klimatické změny je to velmi potřeba.

Na závěr programu nás ještě čekalo povídání o možných úpravách v našich zahradách, které mohou usnadnit hospodaření s vodou, a také o šetrném přístupu k věcem, které používáme.

S nabytými vědomostmi jsme se vrátili do Střelic. Snad některé z nich použijeme v běžném životě.

Lenka Benešová