V pondělí 15. června v ranních hodinách žáci 3. A výjimečně nenasadili školní aktovky, ale krosny, sbalili spacák a karimatku a vyrazili vlakem vstříc dobrodružství do světa zvířat. Jeli si pro odměnu za hlavní výhru v soutěži Staň se strážcem pralesa, kterou bylo 24 hodin v Zoo Praha.
Od prvního okamžiku jsme byli pohlceni spoustou dojmů a zajímavostí, které nám vyprávěl náš průvodce. Poznali jsme nejen zvířata v pavilonech a výbězích. Byl pro nás také připraven nabitý program na jednotlivých specializovaných pracovištích. A my nestačili žasnout…
Navštívili jsme kontaktní chov zvířat chovaných v teráriích, mohli si pohladit tilikvu obrovskou nebo nakrmit želvu ostruhatou Franklina, který se trpělivě sunul od jednoho dítěte k druhému a pochutnával si na listech salátu. Hlavním bodem programu prvního dne byl program v Rezervaci Dja, pavilonu, v němž kromě jiných zvířat chovají gorily nížinné. V africké třídě, vybavené autentickým nábytkem ze školy v Kamerunu, jsme se setkali s vrchním ošetřovatelem goril v Zoo Praha Martinem Vojáčkem. Sympatický nadšenec nás pohltil poutavým vyprávěním o gorilách chovaných nejen v Praze. Dozvěděli jsme se zajímavosti o chovu a specifikách jednotlivých goril. Dokázal nám odpovědět na zvídavé otázky. Na tento velký zážitek navázala badatelská aktivita ve skupinkách, která byla zaměřena na různá zvířata z Rezervace Dja.
Večer nás čekalo opékání špekáčků a v již ztichlé zoo procházka s termokamerou. Mohli jsme pomocí ní vidět zvířata, která v šeru byla pouhým okem těžko pozorovatelná. V rámci obchůzky jsme navštívili také roztomilé ďábly medvědovité. Bylo pro nás připraveno stanoviště, na němž jsme pozorovali pavouky a štíry. Plni dojmů jsme večer zalezli do spacáků a poslouchali příběh o narození gorily Moji za zvuků zvířat ozývajících se ve ztichlé zoo.
Druhý den jsme po vydatné snídani, připravené našimi průvodci, vyrazili vstříc novým zážitkům. A hned prvním z nich byl… úklid výběhu zubrů. To byl zážitek! Vyhrabat výběh, odvozit hnůj, zamést… naši třeťáčci se do toho pustili s vervou a klidně by uklízeli i výběhy další. Odměnou za práci jim bylo krmení velbloudů. Jak takový velbloud umí rychle běžet, případně olíznout ruku, jsme zjistili velmi rychle. Dopoledne nás čekalo ještě jedno nezapomenutelné setkání – s chovatelkou želv Natašou Velenskou přímo ve výběhu velkých želv. S respektem jsme pozorovali tyto klidné obry. Seznámili jsme se s Eberhardem, samcem želvy sloní, nejstarším obyvatelem Zoo Praha. Vyslechli jsme poutavé vyprávění a mohli si želvy pohladit, fotit se s nimi nebo jen žasnout.
Na závěr společného programu byli naši Goriláci ze Střelic odměněni dary za výhru v soutěži a my jsme zase předali poděkování v podobě dárkových předmětů ze Střelic od našeho pana starosty. Odpoledne jsme strávili procházkou po zoo a tichým žasnutím nad nádherou zvířat. Odjížděli jsme domů naplněni spoustou zážitků a vděčností… za skvěle připravený program pod vedením Jana Petery, úžasného průvodce Filipa Solara, setkání s odborníky i za možnost zažít zoo tak zblízka. Víme, že to byl opravdu životní zážitek. Nadšené vyprávění dětí doma, mnohdy až hluboko do noci, je toho největším důkazem. Děkujeme všem, kteří jste nám umožnili zažít 24 hodin v zoo tím, že jste nás podpořili při sbírce mobilů pro gorily!
Eva, Markéta, Dita



























