„Buď se můžeš jen dívat, nebo být součástí“, pravil prý jistý Elon Musk. S tímto heslem na boku zaparkoval před střelickou školou kamion FabLab University. Uvnitř čekala na zvědavce dílna plná moderních výrobních strojů. Celý týden se skupiny žáků všech věkových kategorií v hodinových či dvouhodinových blocích seznamovaly s blízkou budoucností. K vidění byl řezací plotter, laserová řezačka, kooperativní robot, modelovací frézka a 3D tiskárna, která získala u žactva největší oblibu. Možná také proto, že si od ní mnozí návštěvníci odnášeli malý dárek, třeba v podobě přívěsku ke klíčům. Patnáctičlenné žákovské skupiny se v přívěsu střídaly po celá dopoledne, pak byl kamion k dispozici i veřejnosti. Netroufám si odhadnout, kolik dětí se tímto programem nadchlo pro technické obory, ale určitě většina z nich viděla něco takového poprvé. A třeba si i do dalších časů v mysli odnesla i druhé heslo z boku kamionu: „Poznej, nauč se, tvoř.“

Aleš Kadlec